
Kriebels in de buik en een ontluikende natuur. Het is volop lente en dat kan je niet beter vieren dan met een fietstocht. Erika Van Tielen springt achterop de velo bij haar lief en die voert haar langs de mooiste plekjes van de Wijers. Een prachtig gebied in Midden-Limburg, met maar liefst 1 175 vijvers, omgeven door bos, heide en weide.
Het koppel begint de fietstocht aan de abdij van Herkenrode. In de Platwijers leren ze daarna alles over de viskweek in de streek, ze ontmoeten een aantal gepassioneerde vogelaars en brengen een bezoek aan domein Kiewit, waar de grote Galloway runderen voor de begrazing zorgen.
Na een korte pitstop bij de pannenkoekenbakker van domein Bovy hebben de twee genoeg energie voor de laatste etappe: een ritje naar de Kluis van Bolderberg. Daar ontmoeten ze Willy, een moderne kluizenaar.
REPORTER : Erika Van Tielen
REGISSEUR : Etienne Bruylandt
PRAKTISCHE INFORMATIE
Alle info over fietsen in Limburg krijg je bij Toerisme Limburg:
Adres: Universiteitslaan 3, 3500 Hasselt
Tel: +32 11 30 55 00
www.toerismelimburg.be
info@toerismelimburg.be
De Wijers
De Wijers is een gebied in Limburg met maar liefst 1175 vijvers. Het strekt zich uit over de gemeenten Zonhoven, Hasselt, Genk, Heusden-Zolder en Houthalen-Helchteren. De vijvers zijn de biotoop van een heleboel zeldzame dier- en plantensoorten. Sommige vijvers werden al in de dertiende eeuw aangelegd voor ijzerontginning. Later kwamen er nog bij voor de viskweek. Het water in de vijers komt uit beken en rivieren die behoren tot het stroombekken van de Demer.
Adres: Grote Baan 176, 3530 Houthalen-Helchteren
Tel: +32 11 78 52 59
www.dewijers.be
info@rllk.be
Fietsroutes Vijvergebied De Wijers
Het gebied van De Wijers biedt een unieke combinatie van prachtige kastelen, oude hoeves en mooie vijvers. Ideaal voor een fietstocht dus. Kies een van de vier fietslussen of ga zoals Erika voor een combinatie van verschillende lussen.
Dit zijn de vier fietslussen met de activiteiten die Erika doet:
* de groene lus - 30 km
Domein Bovy (Heusden-Zolder)
Het domein is een groot park met vijvers, bossen en weiden dat van de twaalfde tot en met de achttiende eeuw bij de abdij van Averbode hoorde. Er zijn gezellige terrasjes op het domein, er zijn speeltuinen en een kinderboerderij en je kan ook naar De Pannekoekenbakker (zie ook "Eten & drinken").
Adres: Galgeneinde 22 , 3550 Heusden-Zolder
Tel: +32 11 30 30 20
www.domeinbovy.be
info@domeinbovy.be
De Bolderberg
De Bolderberg is een getuigenheuvel - dat is een heuvel met een bepaalde geologische oorsprong - van 60 meter hoog. Daarmee is de Bolderberg een van de hoogste toppen van Limburg.
Bovenop de berg ligt de Kluis van Bolderberg. Dat is een meer dan 300 jaar oude kluis met de kapel van O.L.V van Loreto. De eigenlijke kluis (toren) en de kapel werden door de eerste kluizenaar Lambert Hoelen in 1673 gebouwd. De kleine woning rechts van de kapel werd later toegevoegd. Nu wordt het bewoond door kluizenaar Willy Aerts.
* de blauwe lus - 28,5 km
Abdij Herkenrode
De Abdij van Herkenrode heeft een mooie kruidentuin met een religieuze en geneeskrachtige invalshoek. De site lag aan de basis voor de aanleg van de vijvers, want volgens het katholieke geloof in de dertiende eeuw moesten de gelovigen veel vis eten.
Adres: Herkenrodeabdij 4, 3511 Hasselt
Tel: +32 11 33 43 70
www.herkenrode.be
secretariaat@herkenrode.be
Domein Kiewit
Domein Kiewit is het stedelijke natuurcentrum van Hasselt met een groot bos en een speeltuin waar de kinderen zich kunnen uitleven. Het domein is ook bekend om haar begrazingsproject met Galloway runderen.
Adres: Stedelijk Natuurcentrum Hasselt, Putvennestraat 108, 3500 Hasselt
Tel: +32 11 21 08 49
kiewit@hasselt.be
De Platwijers in Zonhoven
Reservaat De Platwijers staat bekend om zijn grote vogelrijkdom. Talrijke soorten vinden er een geschikte pleister- en broedplaats. De meeste binnenpaadjes zijn dan ook afgesloten voor het publiek omdat de vogels anders te veel gestoord zouden worden
Adres: Toerisme Zonhoven, Heuvenstraat 4, 3520 Zonhoven
Tel: +32 11 60 26 19
toerisme@zonhoven.be
Viskwekerij gebroeders Vandeput
Ga mee tijdens een geleid bezoek aan de zoetwaterviskwekerij. Leer alles over het reilen en zeilen in een viskweekbedrijf, de aanleg van vijvers, waterzuivering, kweek- en groeivijvers.
Afhankelijk van het seizoen kan je talrijke vissoorten live bewonderen. Tijdens het bedrijfsbezoek maak je kennis met het prachtige natuurgebied waarin de kwekerijen gelegen zijn.
Adres: Boomsteeg 40, 3520 Zonhoven
Tel: +32 11 81 40 86
www.viskwekerijvandeput.be
vandeputfishfarm@hotmail.com
* de paarse lus - 28 km
De paarse lus loopt door Houthalen-Helchteren.
* de gele lus - 28,5 km
De gele lus loopt door Hasselt, Genk en Houthalen-Helchteren.
Stel zelf je fietsprogramma samen en kies uit de knooppunten van de vier fietslussen in Vijvergebied De Wijers. Meer info over de fietslussen op
www.toerismelimburg.be
www.dewijers.be
ETEN & DRINKEN
Puur puur
Puur plezier in Puur puur, een brasserie die veel aandacht schenkt aan het gebruik en de verkoop van ecologische en streekgebonden producten.
Tel: +32 11 210 260
www.puurpuur.be
info@puurpuur.be
Pannekoekenbakker
In een historisch pand op Domein Bovy geniet je van meer dan 250 pannenkoeken. De Pannekoekenbakker laat je genieten van pannekoeken met stroop tot rijk gevulde exemplaren.
Adres: Galgeneinde 22, 3550 Heusden-Zolder
Tel: +32 11 30 30 20
www.pannekoekenbakker-heusden-zolder.nl
heusden-zolder@pannekoekenbakker.nl
De Bierkaai
De Bierkaai is een fietscafé langs het Albertkanaal met een eigen bier: de Zonderik.
Adres: Laarstraat 41, 3550 Heusden-Zolder
www.debierkaai.be
info@debierkaai.be
ZEKER DOEN
Multiculturele markt Heusden-Zolder
Elke tweede en vierde woensdag van de maand kan je op industriedomein De Schacht van twaalf tot vijf naar een multiculturele markt met standhouders uit alle hoeken van de wereld. De markt staat ook bekend als de Turkenmarkt.
Adres: industriedomein De Schacht (voormalig mijnterrein)




















