
“Mensen denken als ze hun pc formatteren en de gegevens deleten, dat ze hun computer met een gerust hart kunnen doorverkopen. Maar niets is minder waar.” Nico Cool werkt al 12 jaar als computerspecialist en ontdekte hoeveel informatie mensen samen met hun oude computer doorverkopen. “Onlangs vond ik zelfs gegevens waarmee ik op de zichtrekening van de vorige eigenaar kon inloggen en zelfs geld kon overschrijven, maar ik ben niet van kwade wil.”
Koppen kocht een aantal harde schijven op tweedehandsmarkten. We vonden er confidentiële informatie op terug. Simpel, met behulp van eenvoudige programma’s gratis verkrijgbaar op het internet. Toevalig proefkonijn is Yvan Van Leuven, die zijn oude pc online te koop aanbood. “Julie hebben niks, ik heb die harde schijf gewist,” verzekert hij ons. Maar we confronteren hem met zijn foto’s en bankgegevens. “Ik voel mij echt bekeken,” schrikt hij.
Inge Van Dijck van Optimit, een bedrijf gespecialiseerd in informatiebeveiliging, ziet het aantal vragen toenemen. Bedrijven wissen hun gegevens niet grondig alvorens ze hun computers doorverkopen: “Privacygevoelige informatie of bedrijfsgeheimen kunnen op die manier in verkeerde handen vallen. Dat kan tot chantage leiden.” Wat is dan wel de oplossing om veilig te wissen?
donderdag 12 januari 2012
















vr, 13/01/2012 - 14:29
Guy
Hi
Iemand enig idee of de gegevens ook nog terug te halen zijn wanneer men een low level format uitvoert?
Formateren idd, dan kan je gegevens terug halen.
Er bestaan voor tal van merken HDD programma's welke je HDD kunnen herstellen, scannen op bad sectors enz, waaronder dus ook Low level format.
Heb zelf op een HDD van mn nichtje een programma losgelaten omdat ze onleesbaar was geworden voor Windows( Schijf werd niet meer erkend) en daar ging het zonder problemen, heb alle doc's foto's enz kunnen terug halen.
Eraser: heb zo eens gaan kijken op de site hiervan en idd dit is mss een optie om een schijf volledig te wissen.
Over de reportage zelf: 20 min over hoe het lukt om gegevens terug te halen, maar dat wat net belangrijk is , hoe kan je dit vermijden komt niet aan bod.
Ik vermoed dat nu tal van firma's enz hun pc niet meer zomaar gaan brengen naar Oxfam, maar eerst de schjf gaan vernietigen( zoals men liet zien) en dit is en blijft zonde en verspilling van de HDD.
Men werkt verspilling, en vernietiging hiermee in de hand.
Zonde en schande eigenlijk.
Meer info aan iedereen hoe men de gegevens veilig kan verweideren is een veel betere optie dan wat men nu heet willen aantonen.
"Steven" "recover my files" heb ik gebruikt en lukte perfect.
Heb alle foto's kunnen terug halen hiermee.
vr, 13/01/2012 - 12:43
Herman Vermeulen
Geachte redactie,
Proficiat met uw reportage over het wissen van de harde schijf.
Graag had ik de namen en/of de gegevens van de programma's in verband met het wissen en het terug halen van gewiste bestanden ontvangen.
Indien ik daar kan over beschikken kan ik mijn blunders uit het verleden goed maken en kan ik me beschermen tegen nieuwe blunders.
vriendelijke groeten,
Herman Vermeulen
vr, 13/01/2012 - 09:47
Jef Van der Steen
een hele goeie reportage. Zo moeten er meer komen.
De mensen eens de ogen openen met wat ze bezig zijn is heel goed!
vr, 13/01/2012 - 00:07
Steven Janssens
Geachte Redactie,
Zou u mij de contactgegevens van Dhr.Nico Cools van je reportage kunnen bezorgen. Ik heb namelijk vorig jaar per ongeluk mijn laptop ge-herformateerd. Bij gevolg ben ik al mijn vakantiefoto's van India en Zuid-Afrika verloren, waarvan ik geen kopie heb.
Of de aangewezen software.
Met hoopvolle groeten,
Steven
do, 12/01/2012 - 23:23
Pinoo
Graag de naam en eventueel een link naar en van de programma's die we kunnen gebruiken voor het recoveren en het wissen van een HDD?
do, 12/01/2012 - 23:20
Pol
Programma's vermeld in de reportage:
Recover my files (om verwijderde bestanden terug zichtbaar te maken)
http://www.recovermyfiles.com/
Eraser (om al je gegevens "veilig" te verwijderen
http://eraser.heidi.ie/
do, 12/01/2012 - 22:28
Toon
Beste redactie,
In dit programma wordt praktisch alle tijd besteed aan het vertellen hoe data verkeerdelijk NIET gewist worden. In één zinnetje gaat men er heel snel over heen hoe je data wel perfect integraal kunt wissen. Dat lijkt me de verkeerde wereld; mensen bang maken zonder ze gedetailleerd te vertellen hoe ze hey gestelde probleem kunnen oplossen. Een beetje ernstig, asjeblieft !
do, 12/01/2012 - 22:11
albert vd Mosselaer
Beste redactie,
Het is niet juist om mensen onvolledig te informeren laat staan de onwetende PC gebruiker met een schuldgevoel op te zadelen. De meeste gebruikers, zeg maar de overgrote meerderheid heeft totaal geen interessante informatie opgeslagen op zijn PC. Hebben jullie al eens getracht om, laten we zeggen foto's die je enkele maanden geleden hebt gewist op een dagelijks gebruikte computer, terug te halen? Als je een schijf enkel "wist" en dan ter beschikking stelt aan iedereen, ben je fout bezig. Een voorbeeld nemen aan regeringscomputers is wel het laatste wat je kan doen. Ik denk hierbij aan 'iemand' die "Wetstraat" als wachtwoord had gekozen. Iedere, wat beter geïnformeerde PC- gebruiker weet dat je een schijf best meerdere keren overschrijft en liefst met een speciale software. Het merendeel daarvan zijn goedkoper dan 50 euro.
do, 12/01/2012 - 22:10
Pieter
Kan iemand de gratis programma's die men gebruikte in de aflevering zeggen? Zo kan iedereen zijn voorzorgen nemen..
do, 12/01/2012 - 22:09
laenen maurits
Beste,graag had ik de naam van een programma om hardeschijf terug
te kunnen lezen.
grts maurits
do, 12/01/2012 - 22:07
Bert
Spijtig dat er helemaal niets gezegd is over de mogelijkheden van encryptie.
Iedereen kan met behulp van tools (gratis of betalend) of features in het Operating Systeem (windows , linux) zijn data of zelfs zijn volledige harddisk encrypteren.
Op die manier is een PC verkopen of schenken geen probleem. Men moet de key of wachtwoord hebben om de data te kunnen zien of de pc op te starten.
Het enige wat de nieuwe eigenaar kan doen is de pc formatteren en opnieuw installeren.
do, 12/01/2012 - 22:07
Thijs
Wat is dan wel de oplossing om veilig te wissen?
http://www.dban.org/
do, 12/01/2012 - 22:04
Jonathan
hallo, hoe noemt dat programma
want ik ben al mijn bestanden kwijt geraakt met een virus en ze hebben ook een nieuw moederbord moeten steken kan iemand mij helpen?
do, 12/01/2012 - 22:04
Gerrit
Welke programma's kunnen we gebruiken voor het recoveren en het wissen van onze HDD?
do, 12/01/2012 - 22:02
Hilde
Graag de naam van het programma dat genoemd werd om de schijf echt te wissen.
do, 12/01/2012 - 11:36
Pieter
Wie een beetje weet hoe een harde schijf werkt weet wat hij achterlaat.
Formatteren is het aanmaken van een nieuwe partitie tabel over de oude, zo'n partitie tabel bevat de locatie van elk bestand op de schijf zodat de computer niet telkens de volledige schijf moet afgaan. Als je nieuwsgierig bent kan je dat natuurlijk doen, bestanden hebben een "header" die omschrijft wat datatype ze zijn. "Veilig wissen" kost even veel tijd als de schijf vol kopiëren met data.